Milyen esetekben ajánlott a gyermek relaxáció?
Pszichoszomatikus betegségek: asztma, szénanátha, szív neurózis, vegetatív disztonia, ortosztatikus szindróma, hányás, köldök kólika, gyomorhurut, gyomor- és nyombélfekélyek, vastagbélgyulladás, székrekedés, széklet és vizeletürítési problémák, alvászavar
Bőrbetegségek: ekcéma, szemölcs
Fejfájás, epilepszia, korai agykárosodás
Viselkedészavarok: agresszió, pszichomotoros nyugtalanság, dadogás, tic, körömrágás
Koncentrációs zavar, szorongás, gátlásosság, érési krízisek, vizsgaszorongás
Beszédzavar: dadogás esetén, a logopédiai foglalkozás kiegészítéseként
Gyógyíthatatlan betegségeknél felhasználható a legsúlyosabb fájdalmas állapotok leküzdésére.
Hány éves kortól alkalmazható egyéni foglalkozás?
4-7 éves korban az autogén tréning alapelemei kiegészülnek aktív relaxációval és mesével. Az anyával, vagy az egyik szülővel együtt zajlanak a foglalkozások. A folyamat lényeges része a családban játszódik le, pozitívan visszahat a családra. 8 héten át, heti 1 találkozó. Has- és fejfájós gyerekeknél, valamint szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél ennél néhány alkalommal több.
8-12 éves korban Az első találkozó szülővel zajlik, utána a gyerek egyedül vesz részt a foglalkozásokon. Komolyabb betegség és az ezzel járó függőségi állapotban a szülő átmenetileg közösen gyakorol a gyerekkel. Ilyenkor ajánlott először az anyának megtanulni az autogén tréninget. 14 héten át, heti 1 találkozó.
13-18 éves korban az autogén tréning megegyezik a felnőtt tréninggel, ám kiegészül a korosztálynak megfelelő feladatokkal. A serdőlőkor már önmagában is kritikus, és sikeres lezáródása a kiegyensúlyozott felnőtt élet fontos záloga. A serdülők a relaxáció pozitív hatása mellett, segítséget kapnak a kellő önismeret megszerzésében. A tréning után magabiztosabbakká válnak, javuljanak a kapcsolataik. Segítem számukra az identifikációt, és elindítom őket az igényes önmegvalósítás útján. A módszer külön ajánlott érzelmi viharok, kamaszkori krízisek esetén.
Hatékony-e valóban a relaxáció?
Elsőként Dr. Csiffáry Éva alkalmazta a relaxációt több évtizedes gyermekorvosi gyakorlatában, olyan panaszoknál, ahol nem szervi elváltozás állt a háttérben, hanem valamilyen pszichés probléma. Az eredményeket Phare-pályázat keretében objektíve igazolta is. Részlet a kutatásának tapasztalataiból:
Zsolti (10 éves) fejfájós: „Fájt a fejem, az anyu akart adni gyógyszert, de nekem nem kellett, mert én el tudtam mulasztani” (Relaxációval)
Eszter (10 éves) hasfájós: „Fájt a hasam, odakoncentráltam és elmúlt a hasfájás.”
Krisztina (10 éves) hasfájós: Egy alkalommal fájt a hasa, relaxált: „Megpróbáltam áttenni képbe: egy fagyos tó volt, mikor fájt a hasam, és ahogy a nap sütött, a jég felolvadt és szép csillanós lett a tó és halak úszkáltak benne. Utána nem fájt a hasam.”
13 éves fiú, fejfájós, fáradékony és feszült: „Sokkal jobban fog az agyam, könnyebben tanulok. Reggel felfrissülten ébredek, a dolgozataim sikerülnek.”
Az egyéni foglalkozások 30-60 percesek. Alkalmanként 5.000 Forintba kerülnek.
|